Spoštovani!

Društvo KPŠRD »Karel Jeraj« v sodelovanju z mestno občino Ljubljana v okviru Ljubljanskega športnega festivala organizira dan odprtih vrat za vso populacijo.

Zato vas in vaše prijatelje vljudno vabimo v četrtek 26.9.2024 od 15:00 do 17:00, da se nam pridružite v naših prostorih Jamova cesta 5, 1000 Ljubljana, kjer vam bomo pokazali različne športe in jih boste lahko tudi sami preizkusili. Na našem društvu deluje več športnih sekcij, pikado za slepe, showdown za slepe, šah za slepe, vrtno kegljanje in stezno kegljanje. Naši člani pa so tudi aktivni pohodniki.

Za več informacij nam lahko sledite na spletna stran: https://www.kpsrd.si ali na Facebook-u: https://www.facebook.com/kpsrd.si/.

Dnevi odprtih vrat

V Ljubljani skrbimo, da lahko vsak prebivalec ali obiskovalec vedno najde športno aktivnost zase. Z mrežo športnih objektov in zunanjih športnih površin zagotavljamo najboljše pogoje za vsakodnevno gibanje in dajemo Ljubljani športni utrip. Vse do konca septembra pa vam omogočamo, da sami izberete šport, ki vas zanima in ga preizkusite na Dnevih odprtih vrat. Brezplačno!

Ostale brezplačne dogodke – dneve odprtih vrat si lahko ogledate na povezavi: https://ljubljanajesport.si/dnevi-odprtih-vrat

Vljudno vabljeni!


V organizaciji Društva KPŠRD »Karel Jeraj« smo se v nedeljo 8.9.2024 podali na zanimivo in poučno ekskurzijo v Planico in  Radovljico. V nordijskem centru smo si ogledali muzej, v katerem je zbrana dediščina slovenskega nordijskega smučanja in razstavo, posvečeno našemu vrhunskemu smučarskemu skakalcu Petru Prevcu. Navdušeno smo občudovali njegove medalje, kristalne globuse in prestižnega zlatega orla, nagrado, ki je simbol vrhunskih dosežkov v smučarskih skokih.

Nekateri smo se najprej na simulatorju letenja  preizkusili v vlogi skakalca in potem skozi steklo vetrovnika opazovali, kako inštruktor  pomaga udeležencu osvojiti pravilen osnovni položaj za letenje. Nadaljevali smo ogled snežnega tunela, ki omogoča treninge in tek na smučeh vse dni v letu, kamor smo zaradi mraza le pokukali.

Potem smo se s sedežnico povzpeli na vrh planiške velikanke. Ob pogledu z vrha smo občutili globoko spoštovanje do pogumnih skakalcev, ki se spustijo po zaletišču in letijo kot orli v dolino.

Pot smo nadaljevali v Radovljico, kjer smo obiskali Čebelarski muzej. Tam smo se seznanili z razvojem kranjske sivke, slovenske avtohtone medonosne čebele, ter spoznali različne čebelarske predmete. Posebno zanimivo je bilo videti več kot dvesto poslikanih panjskih končnic, ki predstavljajo bogato kulturno dediščino slovenskega čebelarstva. Ogledali smo si tudi opazovalni panj z živimi čebelami, kar je bilo še posebej privlačno za slabovidne, saj smo lahko od blizu podrobneje spoznali življenje čebel.

Med obiskom smo se spomnili tudi na svetovni dan čebel, ki ga praznujemo 20. maja, na rojstni dan Antona Janše, pionirja modernega čebelarstva.

Ekskurzijo  smo polni novih znanj in vtisov zaključili v prijetnem vzdušju v gostišču v Naklem.

Nekaj utrinkov si lahko ogledate v naši foto galeriji: Fotogalerija – Društvo KPŠRD “Karel Jeraj” (kpsrd.si).

Zapisala: Silva Batič Rožman


V Kranju je potekalo DP ZŠIS v kegljanju za slepe in slabovidne.

Rezultati naših članov so bili sledeči:

B1
1. mesto  MITJA OSOLNIK – 480 kegljev
B2
2. mesto IGOR ŽAGAR – 690 kegljev
B3
2. mesto SAŠO KAJTNA – 714 kegljev
5. mesto FRANC TOMŠIČ – 629 kegljev.

Na tej povezavi lahko prisluhnete intervjuju z Mihom Jakopinom, ki ga je imel na radiu Zeleni val.


Na dan turističnih vodnikov 21. 02. 2023 smo se na povabilo gospe Dominike Koritnik Trepelj iz Kluba turističnih vodnikov udeležili otvoritve čebelje poti Apis iter v Ribnici. Člani KPŠRD »Karel Jeraj« in »In-planinca« ter strokovna javnost smo se zbrali na železniški postaji v Ribnici. Od tukaj smo krenili po na novo odprti turistični poti ribniških znamenitosti. Po poti nas je vodila ga. Ajda Kljun. Izvedeli smo veliko novega o čebelah, njihovem pomenu v naravi, negi, razmnoževanju in drugih značilnostih čebel. Obiskali smo tudi čebelarja v Hrovači. Ta nam je podaril veliko znanja o čebelah in čebelarjenju.

Srečali in spoznali smo tudi kulturno dediščino tega območja, rastlinje, ki je pomembno za življenje čebel in ljudi. Ta kraj so zaznamovali tudi zgodovinsko pomembni slovenci. Svoj pečat v arhitekturi je pustil Plečnik z dvema zvonikoma na Ribniški cerkvi, katerih načrt je bil eden izmed njegovih zadnjih del. Tudi Prešeren se je zapisal v zgodovino tega kraja. Francozi in Napoleon so imeli pomembno vlogo v zgodovini tega kraja. Posvečen jim je most na reki Bistrici, ki teče skozi Ribnico. Krožna pot obsega sedem točk povezanih s čebelami in drugo kulturno dediščino.

Pot je bila za ljudi s posebnimi potrebami pomembna tudi zato, ker smo ugotavljali dostopnost. Na koncu poti smo obiskali še jamarski dom, ki leži na poti proti sv. Ani. V domu smo se okrepčali s t.i. trojko ali kravlo in ajdovimi štruklji z orehi in medom ter hruškovim prelivom. Polni vtisov smo se odpravili v dolino.

Ana Oražem